Już w najbliższą niedzielę nastąpią kolejne zmiany w kursowaniu pociągów regionalnych. Korekta rozkładu jazdy wynika głównie z prac infrastrukturalnych. Ponadto od maja będzie więcej pociągów oraz autobusów przewoźnika uruchamianych głównie z myślą o turystach. Dodatkowe pojazdy pojadą w Bieszczady i na Roztocze.
Lubelskie: Pociągiem na Roztocze
Jak informuje „Rynek Kolejowy” Justyna Mądry, Dyrektor lubelskiego oddziały Przewozów Regionalnych, w regionie zaczną jeździć pociągi m.in. do Bełżca, Hrebennego, Zwierzyńca i dalej w kierunku Lubaczowa. 1 maja oraz w każdą sobotę i niedzielę do 6 września pojadą pociągi Rzeszów – Zamość – Rzeszów. Dodatkowo podczas długiego weekendu majowego dwie pary pociągów będą kursowały do Bełżca – jeden skład do stacji docelowej dotrze z Chełma, a drugi (Roztocze) z Lublina. Natomiast z miejscowości położonej koło Tomaszowa Lubelskiego oba pociągi pojadą do stolicy regionu. Nowością w tym rozkładzie jazdy będą składy kursujące między Zamościem a Zawadą. Zapewnią one połączenie Padwy Północy z Lublinem i Bełżcem po przesiadce.
Okresowo duże zmiany nastąpią na trasie łączącej Lublin ze Stalową Wolą i Rzeszowem. W związku z robotami torowymi, między 25 maja a 2 czerwca na odcinku Lublin – Niedrzwica za pociągi regionalne będą kursowały autobusy. Wydłuży to czas przejazdu o około 25 minut. Duże zmiany w kursowaniu pociągów nastąpią również między Chełmem a Lublinem. W przypadku wielu pociągów ich czas przejazdu ulegnie wydłużeniu. Uproszczono także rozkład jazdy na trasie ze stolicy regionu do portu lotniczego w Świdniku.
Podkarpackie: Pociągiem przez place budowy
Do wielu zmian w rozkładzie dojdzie na terenie województwa podkarpackiego, o czym informuje „Rynek Kolejowy” Krzysztof Pawlak z Działu Handlowego podkarpackiego oddziału PR. Od 4 maja ma nastąpić powrót pociągów regionalnych na trasę Jasło – Krosno – Zagórz. Zaplanowaną ofertę na tej trasie szerzej opisaliśmy tutaj. Natomiast w długi weekend majowy (od 30 kwietnia do 3 maja) ofertę przewoźnika w tym kierunku będą stanowiły InterRegioBus kursujące w porze dziennej i nocnej z Katowic i Krakowa do Ustrzyk Górnych, które po drodze zatrzymają się m.in. w Wetlinie, Cisnej, Bukowcu i Polańczyku.
Nowością jest także wspomniane weekendowe połączenie Rzeszów – Jarosław – Lubaczów – Zamość. Można tylko żałować, że rozkład jazdy nie uwzględnia kolejnych długich weekendów, jednak pociągi regionalne pojawią się na nieobsługiwanych odcinkach linii kolejowych nr 69 Rejowiec – Hrebenne i 101 Munina – Hrebenne, czyli na trasie Horyniec Zdrój – Hrebenne – Bełżec – Zawada. Dzięki nowemu połączeniu przynajmniej jedną parę pociągów w dobie będą mieli do dyspozycji mieszkańcy miejscowości położnych na pozostałym fragmencie linii nr 101.
Wiele zmian w rozkładzie związanych będzie z robotami torowymi. Ze względu modernizację linii kolejowej nr 91 między Krakowem a Rzeszowem duże zmiany nastąpią w kursowaniu pociągów z Rzeszowa w kierunku Tarnowa. Będzie to skutkowało wprowadzeniem autobusowej komunikacji zastępczej za (w zależności od okresu) od 2 do 4 pociągów regionalnych. Prace będą również trwały na stacji Radymno położonej między stolicą regionu a Przemyślem. Ze względu na ograniczenia techniczne (dostępna jedna krawędź peronowa) niektóre pociągi przejadą przez stację bez zatrzymania, w zamian uruchomiona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa z sąsiednich stacji – Ostrowiecko i Sośnica Jarosławska. Dodatkowo, od 8 maja do końca obowiązywania trzeciej korekty rozkładu jazdy, za wszystkie pociągi regionalne kursujące między Przeworskiem a Stalową Wolą pojadą autobusy. Ma to związek z przebudową mostu na jednotorowym odcinku linii kolejowej. Komunikacja zastępcza nie zapewni obsługi stacji Łętownia. Szczegółowe informacje można znaleźć tutaj.
Podlaskie: Łatwiej do Siedlec
Mniej zmian w kursowaniu pociągów nastąpi w północnowschodniej części kraju. Jak informuje „Rynek Kolejowy” Elżbieta Załuska, Dyrektor Oddziału Podlaskiego Przewozów Regionalnych, dużą pozytywną zmianą wynikającą z postępu prac modernizacyjnych będzie możliwość dojazdu pociągami do stacji Siedlce bez konieczności przesiadki do autobusów komunikacji zastępczej. Nastąpi to z dniem 1 maja. Pozwoli to na skrócenie czasu przejazdu na tej trasie. Ponadto rozkład jazdy pociągów InterRegio został dostosowany do dwóch długich weekendów poprzez np. przez uruchomienie niektórych pociągów w czwartek zamiast w piątek. Należy zwrócić uwagę na godziny kursowania pociągów w poszczególnych dniach, ponieważ mogą się one różnić nawet o 20-30 minut.
Szczegółowe informacje można znaleźć tutaj.
Świętokrzyskie/ warmińsko-mazurskie: Bez większych zmian
Natomiast zmian w siatce połączeń oraz wprowadzania autobusowej komunikacji zastępczej nie będzie w pozostałych województwach tworzących Polskę Wschodnią. – Zmiany w ruchu pociągów wynikające z zastępczego rozkładu jazdy pociągów wprowadzonego przez zarządcę infrastruktury PKP PLK od 26 kwietnia do 13 czerwca dotyczą niektórych połączeń, będą nieznaczne i wyniosą najczęściej od kilku do ok. 30 minut – informuje „Rynek Kolejowy" Jolanta Pych, rzecznik prasowy warmińsko-mazurskigo oddziału spółki.
Największą zmianą będzie skrócenie trasy dotychczasowego pociągu IR Mamry łączącego Olsztyn z Wrocławiem/ Jelenią Górą – po korekcie rozkładu jazdy dojedzie on tylko do Poznania Głównego.
Również w świętokrzyskim zmiany dotyczą godzin odjazdów i przyjazdów poszczególnych pociągów.